The HLV70025C1 is a model from one of Huibolong’s range of LED Drivers.
This model gives a 25w LED output.
Its shape and size is the same of many circular halogen transformers.
We can see these being hugely popular as we advance into the LED era.
SaveMyLight is the only retailer of these LED drivers.
Model: HLV70025C1
Primary: 220 – 240v 50Hz 0.15A
Secondary: 25 – 36v 700mA
No load voltage: 46v
Output: 18 – 25w
Dimmable: No
EN61347-2-13, EN61347-1, EN55015, EN61000-3-2, EN61000-3-3, EN61547
| Weight | 0.13 kg |
|---|---|
| Dimensions | 87 × 28 mm |